Nazar sözcüğü, görmek, bakmak anlamlarına gelir. Ancak kıskançlık ve hasetle birleştiğinde nazar değmesi gerçekleşir.
Zarar verici bir etkiye sahip olan bu bakış türü, insana, hayvana ve hatta cansız varlıklara bile zarar verebilir. Halk dilinde kem göze gelmek, iyiye giden bir şeylerin alt üst olmasına, hastalanmaya, mutsuzlaşmaya ve hatta cansız varlıklarda kırılıp, dökülmeye kadar uzanabilir.
Nazar değmesinden korunmak için bazı nazar duaları bulunmaktadır. Bu duaları her gün kendinize ve sevdiklerinize okuyabilir, nazardan ve kem gözden korunabilirsiniz.
Hamile ve bebeklerin en çok nazara uğradığını söyleyebiliriz. Bu nedenle özellikle yeni doğum yapan annelerin bu dualara ihtiyacı olduğunu da söyleyebiliriz.
Bu noktada akıllara ilk gelen peygamber efendimizin okuduğu nazar ayeti ve nazar duasını sizlerle paylaşıyoruz.
Nazardan korunmak için felak, Ayetel Kürsi ve nas sureleri okunabilir. Ancak doğrudan nazar duası da dinimizde bulunmaktadır.
Kem gözlerden, müsibetlerden ve kötülüklerden korunmak için sizlerde evlerinizde, kendinize sevdiklerinize, iş yerlerinize bu duaları hem yazabilir hemde okuyup üfleyebilirsiniz.

Nazar Duası Okunuşu

“Euzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh.”


Nazar Duası Anlamı


”Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım.”

Nazardan korunmak için farklı başka dualarda bulunmaktadır.

Felak Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm. Kul e’ûzü birabbil felak Min şerri mâ halak Ve min şerri ğasikın izâ vekab Ve min şerrinneffâsâti fil’ukad Ve min şerri hâsidin izâ hased.

Felak Suresi Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle. De ki: “Sığınırım o sabahın Rabbine, Yarattığı şeylerin şerrinden, Karanlığı çöküp bastırdığında bir gecenin şerrinden, O düğümlere üfleyen üfürükçülerin şerrinden.

Nas Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm. Kul e’ûzü birabbinnâs Melikinnâs İlâhinnâs Min şerrilvesvâsilhannâs Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi Minelcinneti vennâs.

Nas Suresi Anlamı

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine, İnsanların hükümdarına, İnsanların ilahına, O sinsi vesvesecinin şerrinden. O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar. Gerek cinlerden, gerek insanlardan.

Nazardan korunmak için bu duaları ezberleyin ve her daim okuyun. Ayrıca kem gözlerden korunmak için kıyafetlerinizin görünmeyen yerlerine iğne nazarlıklar takabilir, ev ve iş yerlerinize nazarlık duvar süsleri de koyabilirsiniz.
Nazarlık sizi negatif enerjiden ve uğursuzluklardan korur, bereket ve sağlık dolu bir yaşama sahip olursunuz.